ویژگی محصولات PVD

ویژگی محصولات PVD

پوشش PVD، گروهی از پوشش های لایه نازک است که در محفظه خلا و از طریق تبخیر عناصر فلزی و رسوب نانو ذرات حاصل از پلاسما روی قطعه ایجاد می شود. این پوشش ها به علت ضخامت کم عموماً باعث تغییر ابعادی قطعه نشده و می تواند خواص مورد نظر از لحاظ سختی، مقاومت سایشی و مقاومت به خوردگی را در قطعه ایجاد نماید.

 

ویژگیهای بارز محصولات  PVD شده

1-    ایجاد سختی سطحی بالا
2-    ماده ای خنثی و پایدار
4-    استحکام و چسبندگی بسیار قوی ( مقاومت در مقابل سایش بسیار بالا)
5-    قابل اعمال با ضخامتهای متنوع (معمولا ضخامت 3 میکرومتر)
6-    پوشش یکنواخت بدون هیچ برآمدگی روی لبه ها
7-    قدرت تحمل دماهای نسبتا بالا
8-    غیر سمی بودن ( حتی قابل استفاده برای تجهیزات پزشکی)
9-     کاهش ضریب اصطکاک سطحی: (یکی از بهترین ویزگی های pvd ایجاد خاصیت آب گریزی روی شیر آلات است که این خصیصه موجب در نهایت به دلیل سر خوردن آب و کف از روی سطح شیر مانع از ایجاد جرم روی شیرآلات  می گردد )
10-     مقاومت در مقابل خوردگی
11-     غیرسمی بودن و آنتی باکتریال

اغلب پوششها معمولا به منظور ایجاد لایه ای از مواد با خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی مناسب بر روی سطح فلزات و آلیاژها استفاده می شوند. هدف از ایجاد اینگونه پوششها ایجاد و یا ارتقای خصوصیات سطح با کارایی و کیفیت مناسب می باشد. یکی از کاربردهای پوششها این است که به عنوان لایه ای محافظ از ماده زیر لایه محافظت می کنند. به این نوع از پوششها، پوششهای محافظتی گویند. بیشتر این پوششها جهت مصارف مقاومت سایشی و استحکام الاسیتکی بالا و همچنین مصارف محافظت شیمیایی در برابر خوردگی و حل شدن، ایجاد می شوند. در نهایت پوشش pvd علاوه بر زیبایی خاصی که روی شیر آلات ایجاد می کند به عنوان پوشش حفاظتی بسیار خوبی در مقابل سایش نیز عمل می کند

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه